Anima Psikoloji Danışmanlık Merkezi

Eser ÖLÇER

PSİKOLOG PSİKOTERAPİST / Çocuk ve Ergen Psikoloğu

7.7.77 tarihinde Adana'nın Seyhan ilçesinde doğan Eser ÖLÇER, ilk ve orta öğrenimini bu şehirde tamamladıktan sonra 1996 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'ne giriş yaptı. 2000 yılında bu bölümden lisans diplomasıyla mezun olarak 'Psikolog' unvanı aldı. Bu yılla birlikte psikolog olarak çalışma hayatına başladı.

Çeşitli eğitim kurumlarında Psikolog (2000-2002), Müdürlük (2003-2007), Eğitim Koordinatörlüğü (2007-2009) gibi görevlerde bulundu. 2009 yılında ANİMA PSİKOLOJİ'yi kurarak çalışmalarına kendi ofisinde devam etmeye başladı.

12 yıllık mesleki hayatında çalışmalarını ağırlıklı olarak;
  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
  • Çocuk Davranış Problemleri,
  • Alt ıslatma,
  • Geç Konuşma Problemi,
  • Kekemelik ve Ritim Bozukluğu,
  • Dikkat Odaklanma ve Hafıza Teknikleri,
  • Bütünsel Kavrama ve Hızlı Okuma Teknikleri,
  • Aile İçi İletişim,
  • Etkin ve Verimli Ders Çalışma Teknikleri
gibi konularda yapmıştır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) konusunda bireyleri kendi geliştirdiği bir yöntemle inceleyen uzmanımız, bir bireyin tanı ve teşhisinde minimum 8 saatlik bir zamana yayılan bir dizi inceleme ile bireyleri olabildiğince tanımaya, değerlendirmeye önem vermektedir. Günümüzdeki uygulamalar göz önüne alındığında bireyi tanımaya verilen önem çok dikkat çekicidir.

Bunların yanında çocuklarda görülen çekingenlik, inatçılık, kıskançlık, korkular, okul korkusu, öfke nöbetleri, özgüven eksikliği, parmak emme, tırnak yeme, saldırganlık, utangaçlık, uyku ve yeme problemleri, yalan söyleme, çalma gibi pek çok problemlerde çocuklara terapi; ailelere bilgilendirme ve farkındalık terapisi çalışmaları yapmaktadır.

Alt Islatma, Dışkı Kaçırma, Tik Bozukluğu, Kekemelik (Ritim Bozukluğu) gibi spesifik konularda da çalışmalarını sürdürmektedir.

Gençlere yönelik olarak Etkin ve Verimli Ders Çalışma, Kaygı Bozuklukları, İletişim Problemleri, Dikkat Eksikliği, Karşı Cinsle İlişkiler, TV ve İnternet Bağımlılığı, Meslek Seçme gibi konularda çalışmalar yapmaktadır.

Ailelere yönelik hem bireysel hem de grup olarak Aile İçi İletişim kursları düzenlemektedir. 'Hayata Tatbik Edilmeyen Bilgi, Bilgi Değildir' felsefesiyle, eğitimlerinde öğrenilen bilgilerin yaşama aktarılmasına son derece önem veren ÖLÇER, bunun için Aile İçi İletişim eğitimlerinde kursiyerlere kendi geliştirdiği ölçek ve testlerle uygulamalar yaptırarak, öğretilerin yaşama aktarılmasını amaçlamaktadır.

Çeşitli kurumlarda Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, Hafıza Teknikleri, Beyni Etkin Kullanma, Verimli Ders Çalışma Teknikleri, Aile İçi İletişim, Çocuk Davranış Problemleri gibi birçok konuda seminer çalışmaları yapmıştır. Seminerlere gösterilen yoğun ilgi sonucu 2010-2011 ve 2011-2012 eğitim-öğretim dönemlerinde Adana'nın tüm İlköğretim ve Orta Öğretim Kurumlarında adı geçen konularda seminer çalışmaları yapması için Adana Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiştir. Seminerlerinde yaklaşık 20 Bin Aile ve Öğrenci eğitmiş ve eğitmeye devam etmektedir.

Denver Gelişim Testi, Louissa Duss Gelişimsel Öykü Testi, Peabody Resim Kelime Testi, Good-Enough Bir İnsan Çiz Testi, WISC - R Zeka Testi gibi testlerin uygulayıcısıdır. Bu gibi testlerle çocukların ve ergenlerin zeka düzeylerini ve gelişimsel süreçlerini takip etmektedir.

Uzmanımız Eser ÖLÇER'in ÇOCUK VE HER ŞEY isimli SOKAK KİTAPLARI YAYINCILIK tarafından yayımlanmış bir de kitabı vardır. Kitap; çocuklarda gelişim dönemleri, gelişim dönemlerinde dikkat çeken kavramlar, çocuk davranış problemleri ve bu tür problemlerin çözümleri konularını kapsamaktadır. Özellikle davranış problemlerinin çözüm noktalarına detaylı olarak değinen ÖLÇER'in kitabı bir kaynak kitap niteliği taşımaktadır.

ANİMA PSİKOLOJİ'nin kurucusu olan ÖLÇER evli ve 2008 doğumlu bir kız çocuk babasıdır.